VÍNO VYTVÁŘÍME JIŽ VE VINICI

  "Jsme malé rodinné vinařství z Vracova ze Slovácké oblasti. Z hroznů z vlastních vinic tvoříme především zajímavá cuvée a to v omezeném počtu do 10 000 lahví/rok."


Vinařství nalahvovalo své první víno v roce 2015. Vše začalo, když se děda rozhodl předat svůj nejstarší vinohrad vnukovi. Filip Šebesta je tak pokračovatelem již čtvrté generace v této vinařské rodině. S výrobou vína začal praděda pro svou vlastní spotřebu. Děda Josef již začal víno nabízet zákazníkům a založil Vinařství Fridrich Vracov. Jeho syn Zdeněk zmodernizoval výrobu a zapracoval na prestižnosti vinařství. Filip Šebesta si v této vinařské rodině vytváří svou vlastní kolekci vín pod svým jménem s etiketou vracovského kroje. Slovácká obec Vracov se může pyšnit největším počtem krojovaných v republice. Tento folklór a veselí se pak promítá i do zdejších vín. Zkušenosti tedy čerpá z tradic a znalostí předků.


  "Od dědy jsem se naučil klást důraz na kvalitu hroznů ve vlastním vinohradě, kdy začínám utvářet víno již na keři. Strýc mně zase ukázal moderní a šetrnou výrobu vína. Od obou si beru především zdravý selský rozum při výrobě s minimem zásahů. A za mírné pomoci tak nechávám vínu naplno rozvinout svůj charakter."


Ve vinohradech Vinařství Šebesta rostou tradiční odrůdy typické pro tuto oblast jako Rulandské bílé, Ryzlink rýnský či Sylvánské zelené a také novější PIWI odrůdy Solaris nebo Hibernal. Vyhlášené viniční tratě Vracovska, hlinito-písčitá půda a příjemně orientované jižní svahy v blízkosti přírodního úkazu Moravské Sahary a Dúbravských lesů vytváří jedinečný mix pro vyzrávání kvalitních velkých vín. To vše je umocněno oblíbeným kupážováním. V nabídce najdete většinu vín jako cuvée. 


  "Kupážujeme různé odrůdy, které se navzájem podporují, mísíme také stejnou odrůdu z různých termínů sklizně nebo sklizenou v různých vinohradech. Máme také vždy od dané odrůdy vysazeno několik klonů a to vše pro to, aby naše vína byla ještě komplexnější, zajímavější, hravější a naše práce ve sklepě rozmanitější :)"


Tak na zdraví.